Bulgarijos respublika – valstybė pietryčių Europoje. Ribojasi su Juodąja jūra rytuose, Graikija ir Turkija pietuose, Serbija bei Makedonija vakaruose ir Rumunija šiaurėje. Su Rumunija ribojasi Dunojaus upe. Tai viena seniausių Europos valstybių, turinti unikalią istoriją ir kraštovaizdį - nuo laukinių, miškingų kalvų išmargintų spalvingais kaimeliais ir užburiančiais vienuolynais iki gyvybingų bei modernių miestų su ilgais smėlėtais papūdimiais, juosiančiais Juodosios jūros pakrantę.
Valstybinė kalba – bulgarų. Sostinė – Sofija. Didžiausias miestas – Sofija.
Klimatas daugiausiai vidutinių platumų žemyninis, pietuose bei pajūryje subtropinis, Viduržemio tipo. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra lygumose tarp -2 °C ir 2 °C, kalnuose – iki -10 °C. Liepą lygumose įšyla iki 19–25 °C, o kalnuose vietomis neviršija 10 °C. Per metus lygumose iškrenta 450–600 mm kritulių, o kalnuose – iki 1300 mm. Žiemą šiauriniuose kalnų šlaituose susidaro nuolatinė sniego danga.
Verta aplankyti ir pamatyti:
• Plovdivas (angl. Plovdiv) – antras pagal dydį miestas Bulgarijoje, kadaise vadintas Filipopoliu. Manoma, kad šis miestas yra vienas seniausių visoje Europoje – senesnis net už Romą, Kartaginą ar Konstantinopolį. Tai septynių kalvų miestas, iš kurių iki šios dienos liko tik šešios, tačiau geriausiai matomos tik trys: Bunadžiko tepė, Džendemo tepė ir Sahato tepė. Plovdivo istoriniame centre labai sunku rasti pastatą, kuris nebūtų kultūros ar istorijos paminklas. Rekomenduojama pamatyti: romėnų amfiteatrą – didingas teatras pastatytas IIa., valdant imperatoriui Trajanui, vasarą čia vyksta įvairūs pasirodymai bei koncertai; romėnų stadioną – ankstyvojo IIa. stadionas, kurio didžioji dalis liko po prekybiniu centru; Eumolpijo griuvėsius – kadaise trakų įkurtos įtvirtintos gyvenvietės griuvėsiai; etnografinį muziejų – kolekciją sudaro 40 000 eksponatų, tarp kurių yra ir tradiciniai kostiumai, muzikiniai instrumentai, juvelyrika ir kt.; Filipoplio odeną – pastatytas tarp IIa. ir Va., kadaise buvęs miesto tarybos vieta, o šiuo metu čia vyksta įvairūs pasirodymai.
• Juodosios jūros pakrantė (angl. Black Sea Coast) – ilga Juodosios jūros pakrantė, vasaros metu tai atostogų ir pramogų vieta lankytojams tiek iš Europos ir kitų žemynų, tiek patiems bulgarams. Ši kurortinė vietovė tampa tikra konkurente Ispanijai bei Graikijai. Juodosios jūros kurortų įdomiausios vietos – daugybės paukščių gyvenvietė – Burgo ežeras, pasakiški senoviniai miestai, tokie kaip Nesebaras bei Sozopolis ir pats gyviausias Bulgarijos miestas – Varna, kuri garsi kasmetiniais vasaros festivaliais, naktiniu gyvenimu ir muziejų bei galerijų gausa.
• Akmenų miškas (angl. The Stone Forest) – netoli Varnos miesto stūksantis natūralus gamtos stebuklas, tai – akmenų stupai, užimantys 7 km² teritoriją. Vietovė apipinta begale legendų, kurios viena už kitą nuostabesnės. Viena legenda byloja, kad šioje pakrantėje gyvenęs jaunuolis, kuriam Dievas atskleidęs savo vardą ir už tai padovanojęs jam nemirtingumą ir prisaigdinęs vaikinuką niekam jo neišduoi, kitaip jis ir vėl tapsiąs mirtingu. Vieną dieną jaunuolis pamatęs dailią merginą, kurią iškart pamilęs, tačiau nelaimei sužinojęs, jog ji susižadėjusi su jūros titanų vadu. Meilės dėka įkvėptas drąsos jis nusprendęs susitikti su titanais. Šie jam pasiūlę sandorį – vadas atsisakysiąs merginos, jeigu jaunuolis išduosiąs jiems Dievo vardą. Nusprendęs paaukoti savo nemirtingumą, jaunuolis išdavė Dievo vardą. Šis viską stebėjęs, užsirūstino ir prakeikė titanus, jog šie pirmiems saulės spinduliams nusidriekus, pavirto akmeniniais stulpais.
• Rilos vienuolynas (angl. Rila Monastery) – didžiausias ir garsiausias Bulgarijos vienuolynas esantis miškingame Rilos kalno slėnyje. Vienuolynas pradėtas statyti 927m. atsiskyrėlio vienuolio – Ivano Rilskio, kuris dar būdamas gyvas buvo paskelbtas šventuoju. Rilos vienuolynas laikomas Bulgarijos atgimimo simboliu. Vienuolyno kompleksas užima 32 000 m² plotą ir jį sudaro apie 300 pastatų. Vienuolyne veikia muziejus, kuriame eksponuojamos senovinės ikonos, rankraščiai su miniatiūromis, taikomosios dailės kūriniai, o bibliotekoje saugoma apie 16 000 tomų senų knygų.
• Veliko Tirnovas (angl. Veliko Târnovo) – užburianti viduramžių laikų carų sostinė - didingas Veliko Tirnovo miestas dramatiškai apsuptas amfiteatrų miškingose kalvose, padalintas besiraizgančios it gyvatė Jantros upės. Stulbinantis miesto pasididžiavimas – Tsareveto tvirtovė - antroji Bulgarijos imperijos citadelė, kurią sudaro daugybė bažnyčių ir griuvėsiai, kurių dar ne visi yra atkasti. Verta aplankyti – žavingą istorinį Veliko Tirnovo kvartalą - Samovodska Charshiya, kuris yra rankdarbių centras su tikrais kalviais, puodžiais ir amatininkais.
• Melnikas (angl. Melnik) – mažytis Melniko kaimelis laikomas vienu unikaliusiu Bulgarijoje, dėl tradicinės architektūros, vietinio vyno bei lokacijos (maždaug 20 km. į šiaurę nuo Graikijos). Įspraustas tarp impozantiškųjų smiltainio uolų. Miestas, istorine reikšme, laikomas vyno centru, kurio galima paragauti kiekviename restorane. Melniką geriausia apkeliauti pėstute, kadangi pats miestas išsidriekęs vos per 1 km. Rekomenduojama pamatyti: Melniko piramides – natūraliai susidarę gamtiniai dariniai; bei vietines vynines.
• Banskas (angl. Bansko) – slidinėjimo tėvynė Bulgarijoje, kurios trąsos nuo 900m. iki 2600m. aukščio. Slidinėjimo sezonu, daugiausiai ankytojų atvyksta iš Rusijos, Britanijos bei pačios Bulgarijos. Vasarą šioje vietovėje šiek tiek ramiau, išskyrus rugpjūtį, kai čia vyksta džiazo muzikos festivalis. Rekomenduojama aplankyti: šv. Trejybės cerkvę – Bansko miesto simbolis bei istorinį muziejų, kuriame eksponuojami radiniai, rasti prieš 6000 m.pr.Kr.
• Buzludžos kalnų monumentas (angl. Buzludzha Monument) – neįprastas ir apleistas monumentas, bylojantis apie socialistinę Bulgarijos praeitį. Neįprastas tuo, jog savo forma, gigantiškas monumentas primena NSO laivą. 1974 metais socialistinį monumetą statyti buvo pavesta bulgarų kariuomenei. Statinį sovietinės Rusijos garbei papuošė milžiniški Lenino ir Markso portretai, virš kurių galvų buvo įrengtas tarybinę žvaigždę simbolizuojantis langas. Tačiau nuo 1989 metų, pastatas liko apleistas, dauguma meno kūrinių buvo sugadinti ir sugriauti vandalų.
• Kazanlekas (angl. Kazanlak) – miestas centrinėje Bulgarijoje, kuriame taikiai susipina įvairiausios etninės ir religinės grupės. Populiariausios miesto vietos – pl. Sevostopolis ir senovės trakų civilizacijos archeologinės liekanos. Rekomenduojama aplankyti: trakų kapą – kapavietė esanti netoli senovės trakų sostinės – Seuthopolis. Kapas yra tik dalis milžiniško trakų nekropolio, kurį sudaro siauri koridoriai ir apvalus laidojimo kambarys. Nekropolio vidus dekoruotas įvairiais ant sienų tapytais rituliniais piešiniais. Monumentas datuojamas IVa.pr.Kr.; rožių slėnis – Bulgarijos regionas, kuris laikomas stambiausiu rožių eterinio aliejaus eksportuotoju pasaulyje - daugiau nei 60% viso pasaulio rožių aliejaus yra pagaminta šiame slėnyje. Čia nusiedrekę milžiniški žydinčių rožių laukai, kuriuose žydi įvairiausių rūšių ir spalvų rožės. Kasmet, pirmąją birželio savaitę Kazankeke vyksta rožių festivalis; rožių muziejų – muziejus, kuriame eksponuojama daugiau nei 15 tūkstančių eksponatų, susijusių su daugiau nei 300 metų rožių auginimo, skynimo bei eterinio aliejaus gamybos Bulgarijoje metodais. Suvenyrų krautuvėlėje galima įsigyti rožių eterinio aliejaus, šampūnų, kvepalų, likerių, arbatos bei džemo.
Bulgarijos virtuvė. Bulgarai gamina paprastai, bet sočiai ir gardžiai. Nacionalinė bulgarų virtuvė turi tiek Viduržemio jūros regiono, tiek Centrinės Azijos virtuvei būdingų bruožų. Nors ji vadinama slaviška, joje juntama turkų, graikų ir Viduriniųjų Rytų kulinarijos paveldo įtaka. Pagrindiniai patiekalai tradicinėje bulgarų virtuvėje - įvairiais būdais paruoštos daržovės, šviežios mėsos, jūros ir gėlavandenių žuvų patiekalai. Beje, daržovės yra pagrindinis ingridientas, kurias bulgarai deda beveik visur. Jos gali būti patiektos keptos, virtos, raugintos, marinuotos arba troškintos. Mėsa dažniausiai būna troškinama, ypač mėgiamas mėsos patiekalas - rūkyta dešra. Populiariausi alkoholiniai gėrimai: rakija, vynas ir mastika. Keletas patiekalų, kuriuos tikrai verta išbandyti viešint Bulgarijoje:
„Tarator“ – bulgariška šaltsriubė, gaminama iš jogurto arba kefyro, agurkų, česnako, graikiškų riešutų, krapų, augalinio aliejaus bei vandens.
„Šopska“ salotos – tradicinės bulgarų salotos, gaminamos iš pomidorų, agurkų, svogūnų, paprikų, petražolių ir sirene sūrio (baltas sūryminis sūris).
„Lukanka“ – bulgariška saliamio dešra.
„Giuvec“ – bulgariškas troškinys, gaminamas iš troškintos mėsos, įvairių daržovių, bulvių ir rūgpienio.
„Banitsa“ - tradicinis bulgariškas pyragas, gaminamas iš sluoksniuoto tešlos, sūrio (dažniausiai sirene), jogurto ir kiaušinių.
„Garash“ - bulgariškas šokoladinis tortas.
nuo €15898
Sofija – miestas vakarų Bulgarijoje, Balkanų kalnų pašlaitėje; šalies sostinė ir didžiausias miestas. Pagrindinis verslo, pramonės, transporto, kultūros centras. Metalo ir medienos pramonė, gumos gaminiai, gaminamos mašinos ir įrengimai, chemikalai, elektronika ir transporto įranga, drabužiai ir avalynė, tekstilės ir spaudos gaminiai, apdirbamas maistas. Mieste veikia Sofijos universitetas (įkurtas 1888 m.), institutai (chemijos technologijos, inžinerijos, miškininkystės, kalnakasybos, ekon...