Graikija, oficialiai – Graikijos Respublika (gr. Ελληνική Δημοκρατία) – valstybė Europos pietryčiuose, prie Viduržemio jūros. Ji užima pietinę Balkanų pusiasalio dalį ir turi daugiau negu 100 salų, kurios užima 19 % visos šalies teritorijos. Graikija šiaurės vakaruose ribojasi su Albanija, šiaurėje su Makedonija ir Bulgarija, šiaurės rytuose su Turkija. Šalies pakrantę skalauja Egėjo, Jonijos ir Viduržemio jūros.
Dabartinė Graikija yra Senovės Graikijos palikuonė ir yra laikoma Vakarų pasaulio kultūros lopšiu. Šalis yra laikoma vakarų demokratijos, filosofijos, Olimpinių žaidynių, Vakarų literatūros, istoriografijos, politologijos, svarbių mokslinių ir matematinių principų, dramos, tragedijos ir komedijos tėvyne. Šį palikimą iš dalies atspindi 17 Graikijos istorinių objektų, kurie yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Graikija kasmet pritraukia daugiau nei 16 mln. turistų. Turizmo pajamos sudaro 15% BVP pajamų. Dėl turtingos, įvairiapusiškos, ilgos istorijos ir Viduržemio jūros paplūdimių valstybė yra patraukli turistams iš viso pasaulio.
Valstybinė kalba - graikų. Sostinė - Atėnai. Didžiausias miestas - Atėnai.
Klimatas. Graikijoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas: drėgnos, švelnios žiemos ir sausos bei karštos vasaros. Pajūryje žiemomis vyrauja švelnus oras, dažnai lyja, sniegas teiškrenta labai retai. Vasaros yra gana karštos ir per jas retai siautėja audros. Šalies viduje žiemomis yra žymiai vėsiau. Naktį dažnai pasitaiko šalnų, bei retkarčiais iškrenta daug sniego. Vasaromis yra panašiai kaip ir pakrantėse: karšta ir sausa. Vidutinis metinių kritulių kiekis svyruoja nuo 400 iki 1000 mm. Dėl to, kad Graikija yra kalnuota, šalyje yra galimybė užsiimti žiemos sportu ir joje yra 19 žiemos sporto centrų.
Rekomenduojama aplankyti:
• Dodekanesas (angl. Dodecanese) – dvylikos didesnių ir apie 150 mažesnių salų grupė. Visos salos turi turtingą istoriją ir daugumoje iš jų galima rasti daug Bizantijos stiliaus bažnyčių ir išlikusių viduramžių pilių. Žinomiausios šiam salynui priklausančios salos: Kosas, Symi, Patmas, Karpathos, Rodas. Pastaroji yra ir pati žinomiausia bei garsiausia Dodekaneso sala. Rodo saloje, anot legendos, stovėjo vienas iš septynių senojo pasaulio stebuklų – Rodo kolosas, tačiau per galingą žemės drebėjimą statula buvo sugriauta, šiuo metu kuriamas projektas, kurio tikslas – atkurti gamtos stichijos sunaikintą kolosą ir jo viduje įrengti modernų muziejų.
• Kreta (angl. Crete) – didžiausia sala Graikijoje ir penkta pagal dydį sala Viduržemio jūroje, be to, tai arčiausiai Afrikos žemyno esanti Viduržemio jūros sala. Tai magiškas gobelenas nuostabių paplūdimių, senovinio palikimo, kraštovaizdžių - apimančių energingus miestus ir svajingus kaimus, kur vietiniai dalinasi savo tradicijomis, autentiška virtuve ir dosnia dvasia.
• Meteoros vienuolynai (angl. The Monasteries of Meteora) – vieni didžiausių ir žymiausių Graikijos vienuolynų kompleksų, išvertus iš graikų kalbos žodį „Μετέωρα", reiškia „kybantis ore“, o mintyse žaibišku greičiu topteli žodis „meteoritas“. Šie vienuolynai įkurti 300 metrų aukštyje, kalnų viršūnėse, centrinėje Graikijos dalyje, Tesalijos lygumų krašte. Iki šiol mįslė, kas sukūrė šiuos geologinius fenomenus, liko neįminta. Nors versijų daugybė, nė viena iš jų nėra patvirtina. Dar didesnė mįslė, kaip buvo atgabentos vienuolynų statyboms reikalingos statybinės medžiagos, ar kaip patys vienuoliai nusigavo iki pačios viršūnės.
• Atėnai (angl. Athens) – Graikijos sostinė, laikoma vakarų civilazijos sostine. Tai miestas, su milžinišku palikimu, mūsų civilizacijos pamatai, filosofija, kultūra, menas, įvairialypė archeologija. Iki šių laikų išlikę didingiausi monumentai bei šventyklos vis dar tyliai menantys garsiausius istorinius įvykius.
• Sounion iškyšulys (angl. Cape Sounion) – iškyšulys esantis apie 70 kilometrų į pietus nuo Atėnų. Pasak legendos, Sounios iškyšulys yra vieta, kur Atėnų karalius Egėjas, manydamas, jog jo sūnus - princas Tesėjas nebegyvas, nušoko nuo uolos, taip suteikdamas pavadinimą Egėjo jūrai. Senovės graikai puikiai parinko vietą Poseidono šventyklai, pastatytai tuo pačiu metu kaip ir žymusis Panteonas – 444 pr. Kr.Manoma, kad šventykla pastatyta Iktino, to paties architekto, kaip ir Senovės Agoros, esančios Atėnuose. Kostrukcijai naudotas vietinis marmuras.
• Santorinis (angl. Santorini) - Graikijai priklausanti vulkaninės kilmės sala pietų Egėjo jūroje. Sala tarsi iš pasakų pasaulio, kurios mietus puošia balti pastatai, todėl iš tolo ši sala primena apsnigtus kalnus. Iš esmės, tai sala, kuri labiau tinka asmenims, norintiems ramiai pailsėti puikios atmosferos bei nepaprasto grožio saloje, nesitikintiems naktis praleisti energinguose naktiniuose klubuose.
• Delfai (angl. Delphi) – senovės graikų šventovė, buvęs senovės pasaulio centras, nes sala buvo graikų suvokiamo pasaulio pačiame centre. Kadaise šio miesto šventykla buvo žymiojo Orakulo būstinė, kuri taip pat buvo ir pagrindinė Apolono garbinimo vieta. Šis miestas apėmė dvi didžiules senovės graikų ir romėnų civilizacijas bei pritraukdavo keliautojus iš viso senovės pasaulio.
• Olimpo kalnas (angl. Mount Olympus) – pagal graikų mitologiją, tai Olimpo dievų buveinė. Buvo manoma, jog pačioje šio kalno viršūnėje stovėję Krištolo rūmai, kuriuose vadovavo Dzeusas. Tačiau dabar tai aukščiausias kalnas. Pats aukščiausias taškas – Mitikas (išvertus iš graikų kalbos, reikštų „nosis“), o antra pagal aukštį viršūnė – Skolis, į kurią kasmet įkopia daugiau nei 10 000 žmonių.
• Mystras (angl. Mystras) - stulbinančio grožio liekanos bažnyčių, bibliotekų, tvirtovių ir citadelių, Mystros mieste, apie 5 kilometrus į vakarus nuo Senovės Spartos. Viena iš svarbiausių istorinių vietų Peloponeso pusiasalyje. Tai paskutinė vieta, kur galinga, tiek intelektualia prasme, tiek meniniu požiūriu Bizantijos imperijos tvirtovė stovėjo prieš užplūstant Osmanų armijai, beveik 1000 metų nuo jos susikūrimo. Verta aplankyti Perivleptos vienuolyną.
• Senovės Sparta (angl. Ancient Sparta) – išlikę keli senovės Spartos pastatų griuvėsiai, vis dar tyliai alsuojantys apie didingą praeitį, šalia Spartos miesto. Verta pasivaikščioti senovės takais, pamatyti amfiteatro griuvėsius, Athena Halkioitou šventyklą šalia sniegu nuklotomis viršūnėmis esančio Taygetus kalno (angl. Taÿgetos), taip pat Artemis Orthia šventyklos griuvėsius, kur jauni vaikinai arba vyrai buvo plakami iki nukraujavimo, o drąsiausieji būdavo apdovanojami bronziniu pjautuvu, kurį dedikuodavo deivei. Rekomeduojama užsukti į Spartos archeologinį muziejų, kuriame saugoma virš tūkstančio Senovės Spartos akropolyje rastų radinių.
Graikų virtuvė. Graikų virtuvės patiekalai nėra įmantrūs ar egzotiški, neretai jie labiau primena kaimiškus, sočius, su meile, močiutės gamintus patiekalus. Tai paprasta ir skanu. Būdingas riebokas bei daug prieskonių turintis maistas. Pagrindinis prieskonis, kurį graikai deda į kiekvieną patiekalą – oregano (lt. raudonėlis). Populiariausia mėsa Graikijoje – jautiena, paukštiena, veršiena, ėriena ir kiauliena. Dažniausias mėsos paruošimo būdas - kepimas ant grotelių arba troškinimas. Populiariausios daržovės Graikijoje - baklažanai, paprikos, pomidorai, svogūnai bei moliūgai. Desertai nepaprastai saldūs – tikriems smaližiams! Dažniausiai graikiški desertai būna apliejami sirupu arba medumi.
Ką verta paragauti?
Mousaka – tradicinis apkepas iš bulvių, baklažanų ir maltos mėsos, padengtas Bešamelio padažu.
Pasticio – apkepas, kurio pagrindą sudaro makaronai, malta mėsa ir Bešamelio padažas.
Soutzoukakia – pailgi maltos mėsos kotletukai.
Stifado – jautienos ir svogūnų troškinys, pagardintas pomidoru padažu.
Spetsofai – kaimiškų dešrelių su saldžiosiomis paprikomis patiekalas, pagardindas pomidorų padažu.
Pita gyros – graikiška kebabo versija, populiariausias greitojo maisto užkandis. Tai pitos paplotėlis įdarytas bulvytėmis fri, svogūnais, kiauliena arba vištiena, pomidorais, petražolėmis bei tzatziki padažu.
Souvlaki – graikiški šašlykai, dažniausiai – vištienos arba kiaulienos. Marinuojami su citrina, oregano (liet. raudonėlis) ir čiobrelio prieskoniais.
Youvarlakia sriuba – tradicinė citrinos-kiaušinių graikiška sriuba su mėsos kukuliais.
Graikiškos salotos – nors jų galima pasidaryti ir Lietuvoje, tačiau niekas jų geriau nepatieks kaip tikras graikas. Tai šviežių daržovių salotos su feta sūriu bei alyvuogėmis.
Loukoumades – tradicinės graikiškos apvaliosios spurgytės, aplietos medumi.
Kataifi – iš specialios kataifi skirtos tešlos (tarsi ploni siūlai) pagamintas pailgos formos desertas su smulkintais graikiškais riešutais, cinamonu bei specialiu sirupu.
Skrydžiai. Kadangi Graikija turi labai daug salų, kurios yra viso pasaulio turistų pamėgti kurortai, patogus susisiekimas yra būtinas. Pačioje Graikijos žemynėje dalyje yra 5 tarptautiniai oro uostai, virš 10 tarptautinių oro uostų salose ir kiti, mažesni, labiau vidiniai oro uostai, pritaikyti skrydžiams Graikijoje.
Pagrindiniai oro uostai:
Atėnų tarptautinis oro uostas (ATH) - pagrindinis ir didžiausias oro uostas, vykdantis tiesioginius skrydžius iš daugumos Europos oro uostų bei skrydžius iš viso pasaulio.
Salonikų tarptautinis oro uostas (SKG) – labai populiarus oro uostas, ypač vasaros sezonu, kadangi šiuo oro uostu labai patogu nusigauti į šiaurinius Graikijoje esančius oro uostus.
Oro uostuose, esančiuose salose, primami tiesioginiai skrydžiai iš tarptautinio Atėnų oro uosto ir tarptautinio Salonikų oro uosto, taip pat kiti vidiniai skrydžiai iš Graikijos žemyno bei salų, o vasaros metu ir iš daugumos Europos miestų.
Samas tarptautinis oro uostas (SMI) – Samas saloje;
Kerkyros tarptautinis oro uostas (CFU) - Korfu saloje;
Kefalonijos tarptautinis oro uostas (EFL) – Kefalonijos saloje;
Herakliono tarptautinis oro uostas (HER) – Kretos saloje;
Janinos nacionalinis oro uostas (IOA) - Janinos mieste, šiaurės vakarų Graikijoje;
Chanijos tarptautinis oro uostas (CHQ) – Kretos saloje;
Kavalos tarptautinis oro uostas (KVA) – Kavalos mieste, šiaurės rytų Graikijoje;
Koso tarptautinis oro uostas (KGS) – Koso saloje;
Leros nacionalinis oro uostas (LRS) – Leros saloje;
Mikono tarptautinis oro uostas (JMK) – Mikono saloje;
Lemno tarptautinis oro uostas (LXS) – Lemno saloje;
Lesbo tarptautinis oro uostas (MJT) – Lesbo saloje;
Paros nacionalins oro uostas (PAS) – Paros saloje;
Milo nacionalinis oro uostas (MAS) – Milo saloje;
Rodo tarptautinis oro uostas (RHO) – Rodo saloje;
Santorino tarptautinis oro uostas (JTR) – Santorino saloje;
Zakinto tarptautinis oro uostas (ZTH) – Zakinto saloje;
Nakso nacionalinis oro uostas (JNX) – Nakso saloje;
Keltai. Vienas patogiausių bei nuotaikingiausių būdų keliauti po Graikijos salas. Patogiausias, kadangi maršrutai yra labai dažni. O nuotaikingiausias, nes taip keliaudami, pamatysite daug kvapą gniaužiančių vaizdų ir pasijusite vandenų valdovais. Taip pat sutaupysite – keliauti keltais žymiai pigiau, nei lėktuvais.
nuo €24176
Atėnai – Graikijos sostinė ir didžiausias miestas. Atėnų vardas kilęs iš graikų deivės Atėnės. Atėnai garsūs demokratija, Olimpinėmis žaidynėmis ir filosofija. 729,1 tūkst. gyventojų (2007; su priemiesčiais – apie 4 mln.). Miestas išsidėstęs didžiausioje Atikos lygumoje su Ilysos ir Kephisos upėmis. Iš trijų pusių miestą supa kalnų grandinės – Hymettos (1 026 m), Pentelikon (1 109 m) ir Parnes (1 413 m) bei Ägaleo (468 m). Iš ketvirtosios pusės prieš miestą atsiveria...
nuo €26114
Rodas (gr. Ρόδος, Ródos, sen. gr. ˈroðos) – didžiausias Rodo salos miestas ir municipaliteto centras, Dodekaneso salyne, Graikija. Miestas nuo seno garsus tuom, kad čia stovėjo vienas iš septynių pasaulio stebuklų – Rodo kolosas. Rodas – didžiausias viduramžių miestas Europoje, kurį UNESCO apibūdina kaip pasaulio kultūros palikimo paminklą. Rodas, per amžius sukaupęs turtingą istorinį paveldą, dabar saugomas UNESCO, Viduramžio jūros miestas su puikiai išvys...
nuo €24552
Salonikai – miestas pietinėje Graikijos Makedonijoje, prie Egėjo jūros; Salonikų nomo centras. Svarbus jūrų uostas, pro kurį keliauja daug prekių iš Balkanų pusiasalio. Yra tarptautinis oro uostas. Didelis ekonomikos centras: išvystyta naftos, metalo, mašinų, tekstilės, maisto pramonė. Kasmet vyksta tarptautinės parodos ir mugės. Yra universitetas, archeologijos muziejus. Išlikusi romėnų triumfo arka Galerėja (apie 300 metus), Šv. Demetrijaus bazilika (V a.), Šv. Sofijos kupol...
Zakintas yra miestas, Zakinto saloje, kuriame stovi Agios Dionysios bažnyčia ir Bizantijos muziejus. Zakinto sala (gr.k. Zakynthos) – trečia pagal dydį Jonijos jūros sala,priklausanti Graikijai bei esanti Peloponeso pusiasalio pašonėje yra nuostabaus gamtos grožio vieta. Zakinto saloje rasite begalinio grožio paplūdimius ar visiškai nepakitusius nuo senovės laikų, natūralius kaimelius. Pietinėje salos dalyje plyti ilgi smėlėti paplūdimiai. Čia įsikūrę ir pagrindiniai kurortai. Šiaurinė pakrantė - l...
nuo €22298
Heraklionas – Kretos sostinė, uostamiestis (Graikija); nomo centras ir didžiausias salos miestas. Senasis Heraklionas apsuptas senosiomis venecijiečių sienomis. Yra tarptautinis oro uostas. Išvystyta chemijos, maisto pramonė. Veikia Kretos universitetas. Netoliese, 5 km į pietus nuo Herakliono, yra senovės miesto – pirmosios, dar antikinės Kretos sostinės – Knoso liekanos. Heraklionas yra arti Knoso rūmų, kurie Mino civilizacijos laikotarpiu buvo didžiausia gyvenvietė Kretoje. Nors nėra archeologini...
Koso sala (gr. Κως) - Graikijos sala, priklausanti Dodekaneso salynui, pietritinėje Egėjo jūros dalyje. Tai trečia pagal dydį Dodekaneso sala, kurioje gyvena daugiau nei 33 tūkst. žmonių. Kosas laikomas Hipokrato - „medicinos tėvo“, gimtine. Nenuostabu, jog tiek daug salos objektų dedikuoti šiam garsiausiam Antikinės Graikijos laikų gydytojui. Kasmet, tūkstančius turistų iš viso pasaulio pritraukia festivalis - „Hipokrato priesaika“. Salai ...